BIO Vietnam Mao Feng | Hvid te - Emballage: 50 g
BIO Vietnam Mao Feng | Hvid te - Emballage: 50 g
BIO Vietnam Mao Feng er en premium hvid te med en delikat blomstersmag og lavt koffeinindhold, ideel til at drikke hele dagen lang. Takket være sin helbladsform og organiske oprindelse bevarer den sin naturlige kvalitet og renhed. Mere
6,48 € ekskl. moms (Momsfradrag)
Bring ![]() |
7.9 € | 7.9 € |
|---|---|---|
DPD ![]() |
10.7 € | 10.7 € |
DPD ![]() |
13.5 € | 13.5 € |
DHL Express ![]() |
65 € | 65 € |
Betaling: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Produktkode: K07099
BIO Vietnam Mao Feng er en premium hvid te med en delikat blomstersmag og lavt koffeinindhold, ideel til at drikke hele dagen lang. Takket være sin helbladsform og organiske oprindelse bevarer den sin naturlige kvalitet og renhed. Mere
Produktkode: K07099
Økologisk hvid te – Vietnam Mao Feng for te elskere
- ✔️ hvid løs te af høj kvalitet med lavt koffeinindhold
- ✔️ delikat blomsterduft
- ✔️ certificeret økologisk te
- ✔️ hele blade form
- ✔️ vand med vand ved en temperatur på 70-80 °C
- ✔️ Lad trække i 1,5-2 minutter

Løs hvid te af høj kvalitet fra Vietnam med en blomsteraroma
BIO Vietnam Mao Feng er en enestående hvid te, der stammer fra økologiske gårde i Vietnam . Dens hele bladform bevarer den naturlige kvalitet af tebladene, som, når de er gennemvædet, skaber en lys gulgrøn infusion med en delikat blomsteraroma .
Denne te er kendetegnet ved dens lave koffeinindhold , hvilket gør den til en ideel drink til at nippe til hele dagen. Dens delikate smag og blomsteraroma vil appellere til både erfarne teelskere og dem, der leder efter en ny smagsoplevelse. Takket være sin oprindelse fra certificeret økologisk landbrug er den også miljøvenlig.
Forberedelse af hvid te
Det er meget nemt at tilberede teen, bare hæld den med vand ved en temperatur på 70-80 °C , stejl i 1,5-2 minutter og nyd derefter den behagelige, delikate smag af hvid te.

Ernæringsværdier af hvid te
100 ml te* indeholder i gennemsnit
| Energiværdi: | 12 kJ / 3 kcal |
| Fedt: | < 0,1 g |
| – heraf mættede fedtsyrer: | < 0,1 g |
| Kulhydrater: | < 0,1 g |
| Sukker: | < 0,1 g |
| Protein: | 0,5 g |
| Salt: | < 0,01 g |
* baseret på en infusion lavet af 3 g te pr. 200 ml vand
Opbevaring
Opbevares på et tørt sted.
Fabrikant
GreenplantationCom sro Hradisko 467 Luhačovice 76326 Tjekkiet Momsnr.: CZ17944759 I.C.: 17944759
Sammensætning
Løs økologisk hvid te Vietnam Mao Feng.
Oprindelsesland
Vietnam

| Certificering | BIO |
|---|---|
| En slags te | Hvid |
| Oprindelsesland | Vietnam |
| Smag | Fint |
| Form | Hele bladet |
| Koffeinindhold | Lav |
| Udvaskningstid | Hurtig (1-3 minutter) |
| Vandets temperatur | Medium (70-80 °C) |
| Anbefalet dosis | 12-15 g/l |
| Aroma-teer | Blomster |
| Certificering | BIO |
|---|---|
| En slags te | Hvid |
| Oprindelsesland | Vietnam |
| Smag | Fint |
| Form | Hele bladet |
| Koffeinindhold | Lav |
| Udvaskningstid | Hurtig (1-3 minutter) |
| Vandets temperatur | Medium (70-80 °C) |
| Anbefalet dosis | 12-15 g/l |
| Aroma-teer | Blomster |





















