BIO Vietnam Mao Feng | Vitt te - Förpackning: 50 g
BIO Vietnam Mao Feng | Vitt te - Förpackning: 50 g
BIO Vietnam Mao Feng är ett förstklassigt vitt te med en delikat blomsmak och lågt koffeininnehåll, perfekt för att dricka hela dagen. Tack vare sin helbladsform och organiska ursprung behåller den sin naturliga kvalitet och renhet. Mer
68,75 kr exkl. MOMS (Momsavdrag)
DPD Pickup / PostNord ![]() |
8.8 € | 8.8 € |
|---|---|---|
DHL SV ![]() |
8 € | 8 € |
DPD ![]() |
13.6 € | 13.6 € |
DHL Express ![]() |
65 € | 65 € |
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Produktkod: K07099
BIO Vietnam Mao Feng är ett förstklassigt vitt te med en delikat blomsmak och lågt koffeininnehåll, perfekt för att dricka hela dagen. Tack vare sin helbladsform och organiska ursprung behåller den sin naturliga kvalitet och renhet. Mer
Produktkod: K07099
Ekologiskt vitt te – Vietnam Mao Feng för teälskare
- ✔️ högkvalitativt vitt löst te med låg koffeinhalt
- ✔️ delikat blomdoft
- ✔️ certifierat ekologiskt te
- ✔️ helbladsform
- ✔️ vatten med vatten vid en temperatur av 70-80 °C
- ✔️ Låt dra i 1,5-2 minuter

Högkvalitativt löst vitt te från Vietnam med en blommig arom
BIO Vietnam Mao Feng är ett exceptionellt vitt te som kommer från ekologiska gårdar i Vietnam . Dess helbladsform bevarar den naturliga kvaliteten på tebladen, som när de blötläggs skapar en ljus gulgrön infusion med en delikat blomdoft .
Detta te kännetecknas av sitt låga koffeininnehåll , vilket gör det till en idealisk dryck för att dricka hela dagen. Dess delikata smak och blommiga arom kommer att tilltala både erfarna teälskare och de som letar efter en ny smakupplevelse. Tack vare sitt ursprung från certifierat ekologiskt jordbruk är det också miljövänligt.
Förbereder vitt te
Det är väldigt enkelt att tillaga teet, häll bara upp det med vatten vid en temperatur på 70-80 °C , låt dra i 1,5-2 minuter och njut av den behagliga, delikata smaken av vitt te.

Näringsvärden av vitt te
100 ml te* innehåller i genomsnitt
| Energivärde: | 12 kJ / 3 kcal |
| Fetter: | < 0,1 g |
| – varav mättade fettsyror: | < 0,1 g |
| Kolhydrater: | < 0,1 g |
| Sockerarter: | < 0,1 g |
| Protein: | 0,5 g |
| Salt: | < 0,01 g |
* baserat på en infusion gjord av 3 g te per 200 ml vatten
Lagring
Förvara på en torr plats.
Tillverkare
GreenplantationCom sro Hradisko 467 Luhačovice 76326 Tjeckien Momsnr: CZ17944759 I.C.: 17944759
Sammansättning
Löst ekologiskt vitt te Vietnam Mao Feng.
Ursprungsland
Vietnam

| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Vit |
| Ursprungsland | Vietnam |
| Smak | Fina |
| Form | Hela blad |
| Koffeininnehåll | Låg |
| Lakningstid | Snabb (1-3 minuter) |
| Vattentemperatur | Medium (70-80 °C) |
| Rekommenderad dos | 12-15 g/l |
| Teer med arom | Blommig |
| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Vit |
| Ursprungsland | Vietnam |
| Smak | Fina |
| Form | Hela blad |
| Koffeininnehåll | Låg |
| Lakningstid | Snabb (1-3 minuter) |
| Vattentemperatur | Medium (70-80 °C) |
| Rekommenderad dos | 12-15 g/l |
| Teer med arom | Blommig |




















