BIO Kina Pai Mu Tan | Vitt te - Förpackning: 50 g
BIO Kina Pai Mu Tan | Vitt te - Förpackning: 50 g
BIO China Pai Mu Tan är ett vitt te med fina grönbruna blad som ger en delikat, blommig smak. Tack vare dess låga koffeininnehåll och ljusa, gula infusion är den idealisk för att dricka under hela dagen. Mer
80,36 kr exkl. MOMS (Momsavdrag) Pris 3,60 kr för en kopp fantastiskt te
DPD Pickup / PostNord ![]() |
8.8 € | 8.8 € |
|---|---|---|
DHL SV ![]() |
8 € | 8 € |
DPD ![]() |
13.6 € | 13.6 € |
DHL Express ![]() |
65 € | 65 € |
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Paket: 50 g 1,80 kr/g Produktkod: K07101
BIO China Pai Mu Tan är ett vitt te med fina grönbruna blad som ger en delikat, blommig smak. Tack vare dess låga koffeininnehåll och ljusa, gula infusion är den idealisk för att dricka under hela dagen. Mer
Paket: 50 g 1,80 kr/g Produktkod: K07101
BIO vitt te – China Pai Mu Tan med låg koffeinhalt
- ✔️ högkvalitativt vitt löst te med låg koffeinhalt
- ✔️ delikat blomdoft
- ✔️ certifierat ekologiskt te
- ✔️ traditionellt kinesiskt vitt te
- ✔️ helbladsform
- ✔️ vatten med vatten vid en temperatur av 70-80 °C
- ✔️ Låt dra i 1,5-2 minuter

Högkvalitativt ekologiskt löst vitt te från Kina
Upptäck magin med BIO China Pai Mu Tan – ett vitt te med delikata grönbruna blad som kommer att glädja dina sinnen med sin aromatiska touch. BIO-certifieringen garanterar att den odlats utan användning av kemikalier, vilket bidrar till dess rena och naturliga smak.
Detta te kännetecknas av en delikat, blommig smak med en antydan av pion och en ljusgul infusion . Tack vare dess låga koffeininnehåll är den idealisk att dricka hela dagen. Förbered en kopp av detta traditionella kinesiska te och njut av harmonin av smaker.
Förbereder vitt te
Det är väldigt enkelt att tillaga teet, häll bara upp det med vatten vid en temperatur på 70-80 °C , låt dra i 1,5-2 minuter och njut av den behagliga, delikata smaken av vitt te.

Näringsvärden av te
100 ml te* innehåller i genomsnitt
| Energivärde: | 12 kJ / 3 kcal |
| Fetter: | < 0,1 g |
| – varav mättade fettsyror: | < 0,1 g |
| Kolhydrater: | < 0,1 g |
| Sockerarter: | < 0,1 g |
| Protein: | 0,5 g |
| Salt: | < 0,01 g |
* baserat på en infusion gjord av 3 g te per 200 ml vatten
Lagring
Förvara på en torr plats.
Tillverkare
GreenplantationCom sro Hradisko 467 Luhačovice 76326 Tjeckien Momsnr: CZ17944759 I.C.: 17944759
Sammansättning
Löst ekologiskt vitt te China Pai Mu Tan.
Ursprungsland
Kina

| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Vit |
| Ursprungsland | Kina |
| Smak | Fina |
| Form | Hela blad |
| Koffeininnehåll | Låg |
| Lakningstid | Snabb (1-3 minuter) |
| Vattentemperatur | Medium (70-80 °C) |
| Rekommenderad dos | 12-15 g/l |
| Teer med arom | Blommig |
| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Vit |
| Ursprungsland | Kina |
| Smak | Fina |
| Form | Hela blad |
| Koffeininnehåll | Låg |
| Lakningstid | Snabb (1-3 minuter) |
| Vattentemperatur | Medium (70-80 °C) |
| Rekommenderad dos | 12-15 g/l |
| Teer med arom | Blommig |




















