BIO Kina Wujuan | Grönt te - Förpackning: 50 g
BIO Kina Wujuan | Grönt te - Förpackning: 50 g
Traditionellt kinesiskt ekologiskt te - China Wujuan ger en delikat blommig smak med ett medelhögt koffeininnehåll , perfekt för stunder av lugn och mild uppmuntran under dagen. Detta ekologiska te av hög kvalitet är det perfekta valet för älskare av naturliga produkter. Mer
60,71 kr exkl. MOMS (Momsavdrag) Pris 2,72 kr för en kopp fantastiskt te
DPD Pickup / PostNord ![]() |
8.8 € | 8.8 € |
|---|---|---|
DHL SV ![]() |
8 € | 8 € |
DPD ![]() |
13.6 € | 13.6 € |
DHL Express ![]() |
65 € | 65 € |
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Paket: 50 g 1,36 kr/g Produktkod: K05503
Traditionellt kinesiskt ekologiskt te - China Wujuan ger en delikat blommig smak med ett medelhögt koffeininnehåll , perfekt för stunder av lugn och mild uppmuntran under dagen. Detta ekologiska te av hög kvalitet är det perfekta valet för älskare av naturliga produkter. Mer
Paket: 50 g 1,36 kr/g Produktkod: K05503
Ekologiskt löst grönt te China Wujuan med medelhögt koffeininnehåll
- ✔️ certifierat ekologiskt grönt te
- ✔️ ömtåliga blad och ljus färg på infusionen
- ✔️ full av vitaminer och antioxidanter
- ✔️ delikat blommig smak
- ✔️ löst te med medelhög koffeinhalt
- ✔️ milt stimulerande effekter
- ✔️ kommer från en 100% ekologisk och naturlig gård
- ✔️ vattna med vatten vid en temperatur på 70-80 °C
- ✔️ Låt dra i 2-3 minuter

Ekologiskt traditionellt kinesiskt te med stimulerande effekter
China Wujuan BIO te erbjuder en subtil blommig ton och medelhög koffeinhalt , vilket gör det idealiskt för en mild plockning under dagen. Tack vare sin helbladsform och ekologiska odling i Kina garanterar den naturlig smak och hög kvalitet .
Den gyllengula infusionen ger en behaglig smakupplevelse utan uttalad beska, perfekt för den som letar efter ett kvalitetste med en delikat arom. Detta ekologiska te är det perfekta valet för stunder av lugn och speciella tillfällen då du kommer att uppskatta harmonin i naturliga toner och skonsam bearbetning.
Förbereder grönt te
Det är väldigt enkelt att tillaga detta te, häll bara upp det med vatten vid en temperatur på 70-80 °C , dra i 2-3 minuter och njut av den traditionella smaken av ekologiskt kinesiskt te.

Näringsvärden av grönt te
100 ml te* innehåller i genomsnitt
| Energivärde: | 10 kJ / 2 kcal |
| Fetter: | < 0,1 g |
| – varav mättade fettsyror: | < 0,1 g |
| Kolhydrater: | < 0,1 g |
| Sockerarter: | < 0,1 g |
| Protein: | 0,4 g |
| Salt: | < 0,01 g |
* baserat på en infusion gjord av 3 g te per 200 ml vatten
Lagring
Förvara på en torr plats.
Tillverkare
GreenplantationCom sro Hradisko 467 Luhačovice 76326 Tjeckien Momsnr: CZ17944759 I.C.: 17944759
Sammansättning
Löst grönt te China Chun Mee.
Ursprungsland
Kina

| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Grön |
| Ursprungsland | Kina |
| Smak | Fina |
| Form | Hela blad |
| Koffeininnehåll | Medium |
| Lakningstid | Snabb (1-3 minuter) |
| Vattentemperatur | Medium (70-80 °C) |
| Rekommenderad dos | 12-15 g/l |
| Teer med arom | Blommig |
| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Grön |
| Ursprungsland | Kina |
| Smak | Fina |
| Form | Hela blad |
| Koffeininnehåll | Medium |
| Lakningstid | Snabb (1-3 minuter) |
| Vattentemperatur | Medium (70-80 °C) |
| Rekommenderad dos | 12-15 g/l |
| Teer med arom | Blommig |

5 viktiga egenskaper hos vatten för att göra te
Ditt te är bara så bra som ditt vatten. Om du vill få ut den bästa smaken, aromen och renheten ur ditt te måste du vara uppmärksam på vattnets renhet, hårdhet, temperatur och andra parametrar.
















