BIO Gunpowder Temple of Heaven | Grönt te - Förpackning: 50 g
BIO Gunpowder Temple of Heaven | Grönt te - Förpackning: 50 g
BIO Gunpowder Temple of Heaven är ett extraordinärt högkvalitativt löst grönt te med ett delikat lockigt blad och en distinkt aromatisk smak som kommer att förtrolla dig från den allra första infusionen. Mer
52,68 kr exkl. MOMS (Momsavdrag)
DPD Pickup / PostNord ![]() |
8.8 € | 8.8 € |
|---|---|---|
DHL SV ![]() |
8 € | 8 € |
DPD ![]() |
13.6 € | 13.6 € |
DHL Express ![]() |
65 € | 65 € |
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Produktkod: K06869
BIO Gunpowder Temple of Heaven är ett extraordinärt högkvalitativt löst grönt te med ett delikat lockigt blad och en distinkt aromatisk smak som kommer att förtrolla dig från den allra första infusionen. Mer
Produktkod: K06869
BIO grönt löst te Krut
- ✔️ grönt löst te med ett fint böjt blad
- ✔️ distinkt aromatisk smak av te
- ✔️ idealiskt te för avkoppling och skonsam stimulering
- ✔️ måttligt koffeininnehåll
- ✔️ krutte av högsta kvalitet
- ✔️ vattna med vatten vid en temperatur på 80 °C
- ✔️ Låt lösningen stå i 2-3 minuter

Löst krutte med avslappnande och milt stimulerande effekter
BIO Gunpowder ger en autentisk upplevelse av grönt te i högsta kvalitet . Tack vare den traditionella bearbetningsmetoden, när bladen rullas till små, mörkgröna pärlor, behåller teet sin fräschör och fyllighet i smaken , som är mild, utan betydande bitterhet. Detta te är ett utmärkt val för dem som vill njuta av den traditionella kvalitetssmaken av grönt te utan skarpa toner.
Dess måttliga koffeininnehåll gör den till ett idealiskt val för att dricka hela dagen. Med sin delikata träiga arom och delikata smak kommer den att tillfredsställa både traditionella teälskare och nybörjare. Den är idealisk för avkoppling och skonsam stimulering.
Det är väldigt enkelt att tillaga krutte , häll bara vatten med en temperatur på 80 °C , dra i 2-3 minuter och njut av den behagliga aromatiska smaken av högkvalitativt grönt te.

Näringsvärden av te:
100 ml te* innehåller i genomsnitt
| Energivärde: | 10 kJ / 2 kcal |
| Fetter: | < 0,1 g |
| – varav mättade fettsyror | < 0,1 g |
| Kolhydrater: | < 0,1 g |
| Sockerarter: | < 0,1 g |
| Proteiner: | 0,4 g |
| Salt: | < 0,01 g |
* baserat på en infusion bryggd av 3 g te per 200 ml vatten
Lagring
Förvara på en torr plats.
Tillverkare
GreenplantationCom sro Hradisko 467 Luhačovice 76326 Tjeckien Momsnummer: CZ17944759 ID: 17944759
Sammansättning
Krut löst grönt te
Ursprungsland
Kina

| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Grön |
| Ursprungsland | Kina |
| Smak | Fina |
| Form | Hela blad |
| Koffeininnehåll | Medium |
| Lakningstid | Snabb (1-3 minuter) |
| Vattentemperatur | Medium (70-80 °C) |
| Rekommenderad dos | 12-15 g/l |
| Aromatiska teer | Woody |
| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Grön |
| Ursprungsland | Kina |
| Smak | Fina |
| Form | Hela blad |
| Koffeininnehåll | Medium |
| Lakningstid | Snabb (1-3 minuter) |
| Vattentemperatur | Medium (70-80 °C) |
| Rekommenderad dos | 12-15 g/l |
| Aromatiska teer | Woody |

Hur man känner igen löst te av hög kvalitet
Vad är det - kvalitetste? Hur känner man igen det, var kan man köpa kvalitetste och varför är teets kvalitet avgörande när man väljer det? Idag kommer du att lära dig testet 4 sinnen, med vilket du kan identifiera kvalitetsfaktorerna för gott te.

Kombucha - vad det är och hur man gör det
Har du någonsin hört talas om fermenterat te? Vi talar om den så kallade kombucha. Det ger många fördelar för din kropp. Prova att göra det hemma, det är kul.

5 viktiga egenskaper hos vatten för att göra te
Ditt te är bara så bra som ditt vatten. Om du vill få ut den bästa smaken, aromen och renheten ur ditt te måste du vara uppmärksam på vattnets renhet, hårdhet, temperatur och andra parametrar.














