BIO Chai Assam Blend | Teblandning - Förpackning: 50 g
BIO Chai Assam Blend | Teblandning - Förpackning: 50 g
BIO Chai Assam Blend – kungligt te med Chai-kryddor. En oförglömlig resa som doftar av indiska kryddor i Assam-te från södra Indien. Smaka på detta rika och komplexa te. Mer
52,68 kr exkl. MOMS (Momsavdrag) Pris 2,36 kr för en kopp fantastiskt te
DPD Pickup / PostNord ![]() |
8.8 € | 8.8 € |
|---|---|---|
DHL SV ![]() |
8 € | 8 € |
DPD ![]() |
13.6 € | 13.6 € |
DHL Express ![]() |
65 € | 65 € |
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Paket: 50 g 1,18 kr/g Produktkod: K07039
BIO Chai Assam Blend – kungligt te med Chai-kryddor. En oförglömlig resa som doftar av indiska kryddor i Assam-te från södra Indien. Smaka på detta rika och komplexa te. Mer
Paket: 50 g 1,18 kr/g Produktkod: K07039
Matcha med Chai-krydda i ekologisk kvalitet. Varför han?

Kombinera smakerna från Indien: Chai och Assam svart te
En kopp te med Orienten tar dig med på en smakresa till Indien. Vår Chai Assam-blandning är gjord av både ekologiskt odlade Chai-kryddor och ekologiskt Assam-te. Det är Assam-te som anses vara kungen av svart te . Denna äkta indiska tepärla kommer att stärka dig med sin intensiva, robusta smak. Blandningen av indiska kryddor tillför sötma och intensitet till teet.
En rik och samtidigt komplex blandning av kryddor och Assamsvart te kommer att skapa en oförglömlig upplevelse . Om du älskar starkt och aromatiskt te kommer denna blandning att vara precis din kopp. Perfekt för att smutta på på morgonen när teet väcker dig och ger dig energi. Blandningen av kryddor i teet bidrar till den allmänna hälsan och ökar immuniteten.
BIO Chai Assam Blend - hur man förbereder den
En uppmätt dos örtte, d.v.s. 15-20 g/l, häll kokande vatten och låt dra i 7-10 minuter .

Näringsvärden av te
100 ml te* innehåller i genomsnitt:
| Energivärde: | 2 kJ / 1 kcal |
| Fetter: | < 0,1 g |
| – varav mättade fettsyror: | < 0,1 g |
| Kolhydrater: | < 0,1 g |
| Sockerarter: | < 0,1 g |
| Proteiner: | < 0,1 g |
| Salt: | < 0,01 g |
* baserat på en infusion bryggd av 3 g te per 200 ml vatten
Lagring
Förvara på en torr plats.
Tillverkare
GreenplantationCom sro Hradisko 467 Luhačovice 76326 Tjeckien Momsnummer: CZ17944759 Företags-ID: 17944759
Sammansättning
BIO Assam svart te från södra Indien (54%), BIO kanel, BIO fänkål, BIO ingefära, BIO anis, BIO kryddnejlika, BIO kardemumma

| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Chai latte |
| Smak | Full |
| Form | Směs |
| Koffeininnehåll | Medium |
| Lakningstid | Lång (5-10 minuter) |
| Vattentemperatur | Hög (90-100 °C) |
| Rekommenderad dos | 15-20 g/l |
| Teer med arom | Kryddig |
| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Chai latte |
| Smak | Full |
| Form | Směs |
| Koffeininnehåll | Medium |
| Lakningstid | Lång (5-10 minuter) |
| Vattentemperatur | Hög (90-100 °C) |
| Rekommenderad dos | 15-20 g/l |
| Teer med arom | Kryddig |

Hur man känner igen löst te av hög kvalitet
Vad är det - kvalitetste? Hur känner man igen det, var kan man köpa kvalitetste och varför är teets kvalitet avgörande när man väljer det? Idag kommer du att lära dig testet 4 sinnen, med vilket du kan identifiera kvalitetsfaktorerna för gott te.

5 viktiga egenskaper hos vatten för att göra te
Ditt te är bara så bra som ditt vatten. Om du vill få ut den bästa smaken, aromen och renheten ur ditt te måste du vara uppmärksam på vattnets renhet, hårdhet, temperatur och andra parametrar.



















