BIO Kina Sencha | Grönt te - Förpackning: 50 g
BIO Kina Sencha | Grönt te - Förpackning: 50 g
Högkvalitativt Organic Sencha grönt löste kommer från Kina och är det perfekta valet för dig som letar efter ett utsökt grönt te med en naturlig och organisk karaktär. Det består av stora teblad som ger en delikat, balanserad smak och en utsökt arom. Mer
43,75 kr exkl. MOMS (Momsavdrag)
DPD Pickup / PostNord ![]() |
8.8 € | 8.8 € |
|---|---|---|
DHL SV ![]() |
8 € | 8 € |
DPD ![]() |
13.6 € | 13.6 € |
DHL Express ![]() |
65 € | 65 € |
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Produktkod: K05537
Högkvalitativt Organic Sencha grönt löste kommer från Kina och är det perfekta valet för dig som letar efter ett utsökt grönt te med en naturlig och organisk karaktär. Det består av stora teblad som ger en delikat, balanserad smak och en utsökt arom. Mer
Produktkod: K05537
Ekologiskt grönt te i lösvikt China Sencha
- ✔️ certifierat ekologiskt grönt te
- ✔️ kommer från Kina
- ✔️ garanterad hög kvalitet
- ✔️ delikat lätt sammandragande smak
- ✔️ Sencha grönt te medhela blad
- ✔️ häll i vatten vid 70-80 °C
- ✔️ låt dra i 2-3 minuter

Traditionellt kinesiskt Sencha grönt te i ekologisk kvalitet
De tjocka bladen av högsta kvalitet skapar en gulgrön uppfriskande infusion med en mild sammandragande smak, vilket gör detta te till ett utmärkt val för varje dag. Detta Sencha grönt te framkallar en lugnande atmosfär och är perfekt för att koppla av och lugna ner sig efter en hektisk dag.
Lösbladsteet med hela blad säkerställer att de fulla och rena tonerna frigörs under bryggningsprocessen, vilket bevarar karaktären hos traditionellt Sencha. Den låga koffeinhalten gör att teet kan drickas när som helst på dagen utan att belasta kropp eller sinne.
Det är mycket enkelt att tillreda Sencha-te, häll bara i 70-80°C varmt vatten, låt dra i 2-3 minuter och njut sedan av den traditionella smaken av ekologiskt kinesiskt te.

Näringsvärden
100 ml te* innehåller i genomsnitt
| Energivärde: | 10 kJ / 2 kcal |
| Fetter: | < 0,1 g |
| - varav mättade fettsyror | < 0,1 g |
| Kolhydrater: | < 0,1 g |
| Sockerarter: | < 0,1 g |
| Protein: < 0,4 g | 0,4 g |
| Salt: | < 0,01 g |
* baserat på en brygd gjord på 3 g te per 200 ml vatten
Förvaring
Förvaras på en torr plats.
Tillverkare
GreenplantationCom s.r.o. Hradisko 467 Luhačovice 76326 Tjeckien Skatte-ID: CZ17944759 ID: 17944759
Ingredienser
Sencha grönt te i lösvikt
Ursprungsland: Kina
Kina

| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Grön |
| Ursprungsland | Kina |
| Smak | Fina, Sammandragande |
| Form | Hela blad |
| Koffeininnehåll | Låg |
| Lakningstid | Snabb (1-3 minuter) |
| Vattentemperatur | Medium (70-80 °C) |
| Rekommenderad dos | 12-15 g/l |
| Aromatiska teer | Woody |
| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Grön |
| Ursprungsland | Kina |
| Smak | Fina, Sammandragande |
| Form | Hela blad |
| Koffeininnehåll | Låg |
| Lakningstid | Snabb (1-3 minuter) |
| Vattentemperatur | Medium (70-80 °C) |
| Rekommenderad dos | 12-15 g/l |
| Aromatiska teer | Woody |

Kombucha - vad det är och hur man gör det
Har du någonsin hört talas om fermenterat te? Vi talar om den så kallade kombucha. Det ger många fördelar för din kropp. Prova att göra det hemma, det är kul.

5 viktiga egenskaper hos vatten för att göra te
Ditt te är bara så bra som ditt vatten. Om du vill få ut den bästa smaken, aromen och renheten ur ditt te måste du vara uppmärksam på vattnets renhet, hårdhet, temperatur och andra parametrar.















