BIO Chai Örtblandning | Teblandning - Förpackning: 50 g
BIO Chai Örtblandning | Teblandning - Förpackning: 50 g
BIO Chai Herbal Blend – orientalisk doft och smak. Upplev en unik blandning av örter och kryddor som anis, ingefära och kanel. Söt kryddigt ekologiskt te ger värme och harmoni till din kropp. Mer
60,71 kr exkl. MOMS (Momsavdrag) Pris 2,72 kr för en kopp fantastiskt te
DPD Pickup / PostNord ![]() |
8.8 € | 8.8 € |
|---|---|---|
DHL SV ![]() |
8 € | 8 € |
DPD ![]() |
13.6 € | 13.6 € |
DHL Express ![]() |
65 € | 65 € |
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Paket: 50 g 1,36 kr/g Produktkod: K07020
BIO Chai Herbal Blend – orientalisk doft och smak. Upplev en unik blandning av örter och kryddor som anis, ingefära och kanel. Söt kryddigt ekologiskt te ger värme och harmoni till din kropp. Mer
Paket: 50 g 1,36 kr/g Produktkod: K07020
Örtte med Chai-kryddor i ekologisk kvalitet. Varför han?

En oas av lugn med en kopp Chai med en blandning av ekologiska örter
Med en klunk, kanske till och med en sniff, kommer du att transporteras till Orientens mystiska värld med vår ekologiska ört-Chai-blandning. Den unika kombinationen av fänkål, anis, lakrits, kanel, kryddnejlika och kardemumma skapar en oförglömlig smuttupplevelse. Lakritssötma, kaneldoft, ingefärskryddighet. En perfekt utvald exotisk blandning av kryddor och örter kommer att värma och uppmuntra dig .
Den ekologiska Chai örtblandningen är idealisk för kalla dagar och långa kvällar . Det är utmärkt för att framkalla en känsla av välbefinnande och frid. Använd den därför för att koppla av efter en hård dag. Noggrant utvalda örter i vår Chai-blandning stödjer matsmältningen och stärker immuniteten. Värm upp och harmonisera din kropp med detta ekologiska te, som också är ett perfekt komplement till en hälsosam livsstil.
BIO Chai Herbal Blend - hur man förbereder den
En uppmätt dos örtte, d.v.s. 15-20 g/l, häll kokande vatten och låt dra i 7-10 minuter .

Näringsvärden av te
100 ml te* innehåller i genomsnitt:
| Energivärde: | 2 kJ / 1 kcal |
| Fetter: | < 0,1 g |
| – varav mättade fettsyror: | < 0,1 g |
| Kolhydrater: | < 0,1 g |
| Sockerarter: | < 0,1 g |
| Proteiner: | < 0,1 g |
| Salt: | < 0,01 g |
* baserat på en infusion bryggd av 3 g te per 200 ml vatten
Lagring
Förvara på en torr plats.
Tillverkare
GreenplantationCom sro Hradisko 467 Luhačovice 76326 Tjeckien Momsnummer: CZ17944759 Företags-ID: 17944759
Sammansättning
EKOLOGISK fänkål, EKOLOGISK anis, EKOLOGISK lakritsrot, EKOLOGISK ingefära, EKOLOGISK kanel, EKOLOGISK kryddnejlika, EKOLOGISK kardemumma

| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Chai latte |
| Smak | Full |
| Form | Směs |
| Koffeininnehåll | Koffeinfri |
| Lakningstid | Lång (5-10 minuter) |
| Vattentemperatur | Hög (90-100 °C) |
| Rekommenderad dos | 15-20 g/l |
| Teer med arom | Kryddig |
| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Chai latte |
| Smak | Full |
| Form | Směs |
| Koffeininnehåll | Koffeinfri |
| Lakningstid | Lång (5-10 minuter) |
| Vattentemperatur | Hög (90-100 °C) |
| Rekommenderad dos | 15-20 g/l |
| Teer med arom | Kryddig |

Hur man känner igen löst te av hög kvalitet
Vad är det - kvalitetste? Hur känner man igen det, var kan man köpa kvalitetste och varför är teets kvalitet avgörande när man väljer det? Idag kommer du att lära dig testet 4 sinnen, med vilket du kan identifiera kvalitetsfaktorerna för gott te.

5 viktiga egenskaper hos vatten för att göra te
Ditt te är bara så bra som ditt vatten. Om du vill få ut den bästa smaken, aromen och renheten ur ditt te måste du vara uppmärksam på vattnets renhet, hårdhet, temperatur och andra parametrar.



















