BIO Eucalyptus, blad | Örtte - Förpackning: 50 g
BIO Eucalyptus, blad | Örtte - Förpackning: 50 g
BIO Eucalyptus – välgörande te för luftvägarna. Doftande infusion av ekologiska eukalyptusblad kommer att ge dig lättnad och avkoppling. Eukalyptuste är känt för sina antiseptiska egenskaper. Mer
Paket: 50 g 0,98 kr/g Produktkod: K07041
BIO Eucalyptus – välgörande te för luftvägarna. Doftande infusion av ekologiska eukalyptusblad kommer att ge dig lättnad och avkoppling. Eukalyptuste är känt för sina antiseptiska egenskaper. Mer
Paket: 50 g 0,98 kr/g Produktkod: K07041
Eukalyptusblad som ekologiskt örtte. Varför han?

Eukalyptus hjälper dig att andas
Eukalyptusblad kommer från ett träd med samma namn som är typiskt för Australien. Doften av eukalyptus är så karakteristisk för den och du kan njuta av den till fullo i din kopp te. En infusion av eukalyptusblad, som är ekologiskt odlade , kommer att parfymera ditt hem och ge lättnad i andningsvägarna. Du kommer särskilt välkomna detta stöd under den kalla årstiden , när en förkylning hotar runt varje hörn.
Hälsosam andning kommer säkert att lyfta ditt humör. Örtte gjort av ekologiska eukalyptusblad är också känt för sina antiseptiska egenskaper. De välgörande effekterna av eukalyptus är som en naturlig smekning även under de torraste dagarna .
BIO Eucalyptus te (blad) - hur man förbereder det
En uppmätt dos örtte, d.v.s. 13-18 g/l, häll kokande vatten och låt dra i 5-10 minuter .

Näringsvärden av te
100 ml te* innehåller i genomsnitt:
| Energivärde: | 2 kJ / 1 kcal |
| Fetter: | < 0,1 g |
| – varav mättade fettsyror: | < 0,1 g |
| Kolhydrater: | < 0,1 g |
| Sockerarter: | < 0,1 g |
| Proteiner: | < 0,1 g |
| Salt: | < 0,01 g |
* baserat på en infusion bryggd av 3 g te per 200 ml vatten
Lagring
Förvara på en torr plats.
Tillverkare
GreenplantationCom sro Hradisko 467 Luhačovice 76326 Tjeckien Momsnummer: CZ17944759 Företags-ID: 17944759
Sammansättning
BIO Eukalyptusblad

| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Växtbaserade |
| Smak | Fina |
| Form | Fragmentarisk |
| Koffeininnehåll | Koffeinfri |
| Lakningstid | Lång (5-10 minuter) |
| Vattentemperatur | Hög (90-100 °C) |
| Rekommenderad dos | 13-18 g/l |
| Teer med arom | Ört |
| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Växtbaserade |
| Smak | Fina |
| Form | Fragmentarisk |
| Koffeininnehåll | Koffeinfri |
| Lakningstid | Lång (5-10 minuter) |
| Vattentemperatur | Hög (90-100 °C) |
| Rekommenderad dos | 13-18 g/l |
| Teer med arom | Ört |

Hur man känner igen löst te av hög kvalitet
Vad är det - kvalitetste? Hur känner man igen det, var kan man köpa kvalitetste och varför är teets kvalitet avgörande när man väljer det? Idag kommer du att lära dig testet 4 sinnen, med vilket du kan identifiera kvalitetsfaktorerna för gott te.

5 viktiga egenskaper hos vatten för att göra te
Ditt te är bara så bra som ditt vatten. Om du vill få ut den bästa smaken, aromen och renheten ur ditt te måste du vara uppmärksam på vattnets renhet, hårdhet, temperatur och andra parametrar.

























