BIO Hibiscus, blommor | Örtte - Förpackning: 50 g
BIO Hibiscus, blommor | Örtte - Förpackning: 50 g
BIO Hibiscus te – en exotisk dryck med en intensiv smak. Njut av en liten semester i en kopp ekologiskt hibiskusblommate. Läcker smak och massor av antioxidanter är vad du behöver just nu. Mer
52,68 kr exkl. MOMS (Momsavdrag) Pris 2,36 kr för en kopp fantastiskt te
DPD Pickup / PostNord ![]() |
8.8 € | 8.8 € |
|---|---|---|
DHL SV ![]() |
8 € | 8 € |
DPD ![]() |
13.6 € | 13.6 € |
DHL Express ![]() |
65 € | 65 € |
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Paket: 50 g 1,18 kr/g Produktkod: K07018
BIO Hibiscus te – en exotisk dryck med en intensiv smak. Njut av en liten semester i en kopp ekologiskt hibiskusblommate. Läcker smak och massor av antioxidanter är vad du behöver just nu. Mer
Paket: 50 g 1,18 kr/g Produktkod: K07018
Örtte från hibiskusblommor i ekologisk kvalitet. Varför han?
Intensiv smak och färg på hibiskusblommor i ekologiskt örtte
Röda blommor samlade från ekologiskt odlade hibiskusbuskar kommer att erbjuda dig en ovanlig smakupplevelse. Inläggningens distinkta röda färg, den uppfriskande sötsyrliga smaken och den blommiga och fruktiga aromen kommer att fängsla dig. Hibiskusdrycken är särskilt populär i Egypten, där den dricks för nästan alla tillfällen. Hibiskuste som tillagas på detta sätt är känt under namnet Karkáde. Att dricka det kommer att lyfta ditt humör och ge dig energi .
BIO Hibiscus te (blomma) - hur man förbereder det
En uppmätt dos örtte, d.v.s. 13-18 g/l, häll kokande vatten och låt dra i 5-10 minuter .
Näringsvärden av te
100 ml te* innehåller i genomsnitt:
| Energivärde: | 2 kJ / 1 kcal |
| Fetter: | < 0,1 g |
| – varav mättade fettsyror: | < 0,1 g |
| Kolhydrater: | < 0,1 g |
| Sockerarter: | < 0,1 g |
| Proteiner: | < 0,1 g |
| Salt: | < 0,01 g |
* baserat på en infusion bryggd av 3 g te per 200 ml vatten
Lagring
Förvara på en torr plats.
Tillverkare
GreenplantationCom sro Hradisko 467 Luhačovice 76326 Tjeckien Momsnummer: CZ17944759 Företags-ID: 17944759
Sammansättning
BIO hibiskus blommor
| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Växtbaserade |
| Smak | Fina |
| Form | květy |
| Koffeininnehåll | Koffeinfri |
| Lakningstid | Lång (5-10 minuter) |
| Vattentemperatur | Hög (90-100 °C) |
| Rekommenderad dos | 13-18 g/l |
| Teer med arom | Blommig |
| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Växtbaserade |
| Smak | Fina |
| Form | květy |
| Koffeininnehåll | Koffeinfri |
| Lakningstid | Lång (5-10 minuter) |
| Vattentemperatur | Hög (90-100 °C) |
| Rekommenderad dos | 13-18 g/l |
| Teer med arom | Blommig |

Hur man känner igen löst te av hög kvalitet
Vad är det - kvalitetste? Hur känner man igen det, var kan man köpa kvalitetste och varför är teets kvalitet avgörande när man väljer det? Idag kommer du att lära dig testet 4 sinnen, med vilket du kan identifiera kvalitetsfaktorerna för gott te.

5 viktiga egenskaper hos vatten för att göra te
Ditt te är bara så bra som ditt vatten. Om du vill få ut den bästa smaken, aromen och renheten ur ditt te måste du vara uppmärksam på vattnets renhet, hårdhet, temperatur och andra parametrar.



























