BIO Nässelblad | Örtte - Förpackning: 50 g
BIO Nässelblad | Örtte - Förpackning: 50 g
BIO koffeinfritt nässelte ger en ren naturlig smak och mineraler för att främja välbefinnande och avgiftning. Detta delikat aromatiska te är idealiskt för vardaglig avkoppling. Mer
48,21 kr exkl. MOMS (Momsavdrag)
DPD Pickup / PostNord ![]() |
8.8 € | 8.8 € |
|---|---|---|
DHL SV ![]() |
8 € | 8 € |
DPD ![]() |
13.6 € | 13.6 € |
DHL Express ![]() |
65 € | 65 € |
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Produktkod: K06871
BIO koffeinfritt nässelte ger en ren naturlig smak och mineraler för att främja välbefinnande och avgiftning. Detta delikat aromatiska te är idealiskt för vardaglig avkoppling. Mer
Produktkod: K06871
BIO-kvalitet lös nässelte
- ✔️ kvalitets lös nässelte
- ✔️ BIO-certifiering
- ✔️ mild örtsmak
- ✔️ te utan koffein , perfekt för avkoppling och avkoppling
- ✔️ vattna med vatten vid en temperatur på 100 °C
- ✔️ Låt det dra i 10 minuter

Ekologiskt nässelte för en daglig stund av avkoppling
EKOLOGISKT lösnässelte är ett helt naturligt val för den som letar efter kvalitetste utan koffein . Känd för sina avgiftande egenskaper , ger nässlan inte bara en uppfriskande örtdoft, utan också en rik tillgång på mineraler som kan hjälpa till att stärka din organism.
Smaken av detta nässelte är mild och lugnande , vilket kommer att uppskattas av dem som letar efter ett te utan betydande bitterhet. Den naturligt fräscha och lätt jordnära smaken gör den till en favorit för avkoppling under dagen och kvällen , eftersom den inte innehåller koffein . Tack vare skonsam bearbetning är teet gjort av torkade blad av hög kvalitet som behåller sin naturliga styrka och arom.
Beredning av nässelte
Det är väldigt enkelt att tillaga te, häll bara upp det med vatten vid en temperatur på 100 °C , dra i 10 minuter och njut av den behagligt milda smaken av detta te.

Näringsvärden av nässelte
100 ml te* innehåller i genomsnitt:
| Energivärde: | 2 kJ / 1 kcal |
| Fetter: | < 0,1 g |
| – varav mättade fettsyror: | < 0,1 g |
| Kolhydrater: | < 0,1 g |
| Sockerarter: | < 0,1 g |
| Proteiner: | < 0,1 g |
| Salt: | < 0,01 g |
* baserat på en infusion bryggd av 3 g te per 200 ml vatten
Lagring
Förvara på en torr plats.
Tillverkare
GreenplantationCom sro Hradisko 467 Luhačovice 76326 Tjeckien Momsnummer: CZ17944759 Företags-ID: 17944759
Sammansättning
Lös nässelte.

| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Växtbaserade |
| Smak | Fina |
| Form | Hela blad |
| Koffeininnehåll | Koffeinfri |
| Lakningstid | Lång (5-10 minuter) |
| Vattentemperatur | Hög (90-100 °C) |
| Rekommenderad dos | 12-15 g/l |
| Aromatiska teer | Ört |
| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Växtbaserade |
| Smak | Fina |
| Form | Hela blad |
| Koffeininnehåll | Koffeinfri |
| Lakningstid | Lång (5-10 minuter) |
| Vattentemperatur | Hög (90-100 °C) |
| Rekommenderad dos | 12-15 g/l |
| Aromatiska teer | Ört |

Hur man känner igen löst te av hög kvalitet
Vad är det - kvalitetste? Hur känner man igen det, var kan man köpa kvalitetste och varför är teets kvalitet avgörande när man väljer det? Idag kommer du att lära dig testet 4 sinnen, med vilket du kan identifiera kvalitetsfaktorerna för gott te.

Kombucha - vad det är och hur man gör det
Har du någonsin hört talas om fermenterat te? Vi talar om den så kallade kombucha. Det ger många fördelar för din kropp. Prova att göra det hemma, det är kul.

5 viktiga egenskaper hos vatten för att göra te
Ditt te är bara så bra som ditt vatten. Om du vill få ut den bästa smaken, aromen och renheten ur ditt te måste du vara uppmärksam på vattnets renhet, hårdhet, temperatur och andra parametrar.




























