ORGANISK Ayurveda ren | Örtte - Förpackning: 50 g
ORGANISK Ayurveda ren | Örtte - Förpackning: 50 g
Unna dig en kopp ekologiskt ayurvediskt örtte - Ayurveda Pure. En noggrant utvald blandning av kanel, ingefära, svartpeppar, kryddnejlika och kardemumma ger harmoni, avkoppling och en behaglig känsla av välbefinnande. Mer
56,25 kr exkl. MOMS (Momsavdrag) Pris 2,52 kr för en kopp fantastiskt te
DPD Pickup / PostNord ![]() |
8.8 € | 8.8 € |
|---|---|---|
DHL SV ![]() |
8 € | 8 € |
DPD ![]() |
13.6 € | 13.6 € |
DHL Express ![]() |
65 € | 65 € |
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Paket: 50 g 1,26 kr/g Produktkod: K07110
Unna dig en kopp ekologiskt ayurvediskt örtte - Ayurveda Pure. En noggrant utvald blandning av kanel, ingefära, svartpeppar, kryddnejlika och kardemumma ger harmoni, avkoppling och en behaglig känsla av välbefinnande. Mer
Paket: 50 g 1,26 kr/g Produktkod: K07110
BIO Ayurvediskt löst te gjort på noga utvalda örter
- ✔️ inspirerad av den tusen år gamla ayurvediska filosofin
- ✔️ löst te av ekologisk kvalitet
- ✔️ Koffeinfri , perfekt för avkoppling och inre harmoni
- ✔️ distinkt kryddig smak och arom
- ✔️ främjar avslappning , lugn och meditation
- ✔️ rekommenderad vattentemperatur: 100 °C
- ✔️ Brötningstid: 7–10 minuter

Ekologiskt ayurvediskt te för balans mellan kropp och själ
Unna dig en stund av lugn med ekologiskt, koffeinfritt ayurvediskt te som ger harmoni till kropp och själ . Tack vare sin rika kryddiga arom och lätt sammandragna smak är den en idealisk följeslagare för avkoppling när som helst på dagen.
Den lösa formen bevarar den fulla kraften hos noggrant utvalda örter , som är baserade på traditionella ayurvediska recept . Ayurveda Pure är det perfekta valet för dig som letar efter en naturlig väg till avkoppling , meditation och inre balans . Tack vare sin certifierade ekologiska kvalitet och noll koffeininnehåll är teet lämpligt för vardagsdrickande.
Beredning av ayurvediskt te
Att förbereda ayurvediskt te är väldigt enkelt, häll bara upp det med vatten vid en temperatur på 100 °C , dra i 7-10 minuter och njut sedan av den behagliga aromatiska smaken av det lugnande teet.

Näringsvärden av ayurvediskt te
100 ml te* innehåller i genomsnitt
| Energivärde: | 2 kJ / 1 kcal |
| Fetter: | < 0,1 g |
| – varav mättade fettsyror: | < 0,1 g |
| Kolhydrater: | < 0,1 g |
| Sockerarter: | < 0,1 g |
| Protein: | < 0,1 g |
| Salt: | < 0,01 g |
* baserat på en infusion bryggd av 3 g te per 200 ml vatten
Lagring
Förvara på en torr plats.
Tillverkare
GreenplantationCom sro Hradisko 467 Luhačovice 76326 Tjeckien Momsnr: CZ17944759 I.C.: 17944759
Sammansättning av ayurvediskt te
Löst örtte – ingefära, kanelstänger, ceylonkanel, svartpeppar, kryddnejlika, kardemumma.

| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Växtbaserade |
| Smak | Full |
| Form | Fragmentarisk |
| Koffeininnehåll | Koffeinfri |
| Lakningstid | Lång (5-10 minuter) |
| Vattentemperatur | Hög (90-100 °C) |
| Rekommenderad dos | 15-20 g/l |
| Teer med arom | Kryddig |
| Certifiering | BIO |
|---|---|
| En typ av te | Växtbaserade |
| Smak | Full |
| Form | Fragmentarisk |
| Koffeininnehåll | Koffeinfri |
| Lakningstid | Lång (5-10 minuter) |
| Vattentemperatur | Hög (90-100 °C) |
| Rekommenderad dos | 15-20 g/l |
| Teer med arom | Kryddig |


























