Mahlkönig Guatemala SB
Mahlkönig Guatemala SB
Kunglig från första ögonkastet, och till och med med en krona i emblemet - så kan vi beskriva Mahlkönig EK43S kvarn i svart. Namngivet kaffe för turkisk jazz, för espresso, för filter eller hela bönor till salu. Allt supersnabbt och framför allt med den absoluta konsistens som kungen av kvarnar har. Mer
27 021,60 kr exkl. MOMS (Momsavdrag)
Geis Pallet transport SI ![]() |
130.6 € | 130.6 € |
|---|
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Produktkod: K05064
Kunglig från första ögonkastet, och till och med med en krona i emblemet - så kan vi beskriva Mahlkönig EK43S kvarn i svart. Namngivet kaffe för turkisk jazz, för espresso, för filter eller hela bönor till salu. Allt supersnabbt och framför allt med den absoluta konsistens som kungen av kvarnar har. Mer
Produktkod: K05064
Kaffekvarn för rosterier och butiker: Mahlkönig Guatemala SB
- ✔ kraftfull kaffekvarn för proffs
- ✔ högsta kvalitet från toppmärket Mahlkönig
- ✔ modern design och tydliga malningsinställningar
- ✔ Stora 71 mm slipstenar tillverkade av specialhärdat stål
- ✔ 2900 varv/min (50 Hz), slipning ca 800-900 g/min
- ✔ tabell över rekommenderad slipgrovlek på slipmaskinen
- ✔ minsta kafferetention i kvarnen
- ✔ knackare och klämma för att hålla kaffepåsen
- ✔ vibrerande hylla/korg för kaffepaket
- ✔ Certifierad: CE, CB, ETL Säkerhet, ETL Sanitet

Mahlkönig Guatemala SB. Professionell kvarn för kaffebutiker
Mahlkönig Royal-kvarnar finns representerade i nästan varje bra kaffebar. I rosterier och coffee shops är det Mahlkönig i modellen Guatemala som har sin plats här. Det är en beprövad kvarn för malning av kaffe i stora volymer. På så sätt ser den till att malningen blir jämn, dvs. konsekvent, vilket är oerhört viktigt för den fortsatta kaffeberedningen. Den är dessutom otroligt snabb och maler kaffe utan att "äta" det, så att varenda böna verkligen kommer fram.

Guatemala SB från Mahlkönig
För färskmalning av kaffe till försäljning är den utrustad både tekniskt - med motoreffekt och stora, hållbara slipstenar- och praktiskt - med enkel justering av grovleken, samt tack vare den inbyggda optimala malningsspänningen för olika kaffebryggningsmetoder. En klämma för kaffepåsen och en knackare på kvarnens mynning är standardutrustning, liksom en justerbar hylla.

| Färg |
|
|---|---|
| Kvarndosering | Manual |
| Display | Nej |
| Kvarnfunktion | Inställning av grovlek |
| Behållarens kapacitet (g) | 900 |
| Material | Rostfritt stål, Plastik |
| Material av slipstenar | Stål |
| Kvarn lämplig för | Kaféer, Espressobar, Restaurang, Hotell, Konditorier |
| Spänning | 230V |
| Antal varv per minut | 2900 |
| Använda | Professionell |
| Strömförbrukning (W) | 1100 |
| För förberedelse | Espresso, Filtrerat kaffe, Alternativa metoder för förberedelse |
| Sliphastighet | 14 g/s |
| Kaffe kvarn etikett | Kvalitet, Den bästa i världen |
| Formen på slipstenarna | Platt |
| Typ | Elektrisk |
| Slipstensstorlek (mm) | 71 mm |
| Höjd (cm) | 68 |
| Bredd (cm) | 23 |
| Djup (cm) | 41 |
| Färg |
|
|---|---|
| Kvarndosering | Manual |
| Display | Nej |
| Kvarnfunktion | Inställning av grovlek |
| Behållarens kapacitet (g) | 900 |
| Material | Rostfritt stål, Plastik |
| Material av slipstenar | Stål |
| Kvarn lämplig för | Kaféer, Espressobar, Restaurang, Hotell, Konditorier |
| Spänning | 230V |
| Antal varv per minut | 2900 |
| Använda | Professionell |
| Strömförbrukning (W) | 1100 |
| För förberedelse | Espresso, Filtrerat kaffe, Alternativa metoder för förberedelse |
| Sliphastighet | 14 g/s |
| Kaffe kvarn etikett | Kvalitet, Den bästa i världen |
| Formen på slipstenarna | Platt |
| Typ | Elektrisk |
| Slipstensstorlek (mm) | 71 mm |
| Höjd (cm) | 68 |
| Bredd (cm) | 23 |
| Djup (cm) | 41 |

Det stora testet av slipkvaliteten hos elektriska slipmaskiner
Hur kan kvaliteten på malningen variera med elektriska kaffekvarnar? Ta till exempel reda på skillnaderna mellan de tyska Mahlkönig- och Graef-kvarnarna eller hur den populära Mignon-kvarnen klarar sig när det gäller kvalitet.

Hur man väljer en kvarn för ett café: för filterkaffe
Du kan servera filtrerat kaffe från en Hario-dripper för en person, en fransk press för två personer eller ha en automatisk dripper för satsbryggning. Hur som helst påverkas kaffets smak, oavsett vilken metod du väljer, avsevärt av kaffekvarnen. Så hur väljer man en?

Hemro Group: de bästa professionella kaffekvarnarna
Vad har de kända kaffemärkena Mahlkönig, Ditting och Anfim gemensamt? Vet du vad? De är medlemmar i Hemro Group-familjen - ledande inom produktion och utveckling av kaffekvarnar för proffs. Idag ska jag presentera dig för denna familj lite mer.





















