Mahlkönig EK43S vit
Mahlkönig EK43S vit
Från första anblicken en kung, och även med en krona i emblemet är det den vita Mahlkönig-kvarnen modell EK43S. Namele kaffe för turkisk jazz, för espresso, för filter eller hela bönor kaffe till salu. Allt extremt snabbt och framför allt med den absoluta konsistens som kungen av kvarnar har. Mer
37 155,20 kr exkl. MOMS (Momsavdrag)
Geis Pallet transport SI ![]() |
130.6 € | 130.6 € |
|---|
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Produktkod: K02350 EAN: 4260284782795
Från första anblicken en kung, och även med en krona i emblemet är det den vita Mahlkönig-kvarnen modell EK43S. Namele kaffe för turkisk jazz, för espresso, för filter eller hela bönor kaffe till salu. Allt extremt snabbt och framför allt med den absoluta konsistens som kungen av kvarnar har. Mer
Produktkod: K02350 EAN: 4260284782795
Fördelar med Mahlkönig EK43S vit slipmaskin
- ✓ Vertikala 98 mm slipstenar av stål
- ✓ maler både espresso och filterkaffe
- ✓ utmärkt malningsjämnhet för högre extraktion
- ✓ snabb malningshastighet på ca 20 g/s
- ✓ enkel inställning av malningsgrad
- ✓ minimal kvarhållning av kaffe
- ✓ färgutgåva - vit

Professionell kvarn för kaffemästare - Mahlkönig vit
Deras hemmaplan är kaféer , där de älskar exakt tillagat utvalt kaffe. Deras tempo är hisnande, de maler 20 g kaffe per sekund. Deras motståndare... har inga! Mahlkönig EK43 och den 15 cm lägre versionen EK43S är oöverträffade kaffekvarnar för proffs.
De maler kaffe både snabbt och med hög kvalitet. De enorma 98 mm platta slipstenarna av finaste stål är vertikalt placerade och drivs av en kraftfull kvarnmotor. Detta samarbete mellan storlek och kraft innebär att den resulterande malningen blir helt drömlik. Eftersom konsekvent finmalning av kaffet leder till bättre extraktionsutbyte kan du upptäcka kaffets sanna potential med en Mahlkönig-kvarn. Espresso, espresso, filter - den här kvarnen gör allt.

Kungen av Mahlkönigs kaffekvarnar: EK43S i vitt
Den traditionella tyska kvarntillverkaren är än idag ledande inom kaffemalning. Den levererar oväntade upplevelser med mycket bättre kaffeextraktion. Samtidigt håller de sina kvarnar moderna och eleganta.
Genom att uppgradera med innovativa tillbehör som Mini Hooper har "école" blivit den absoluta singeldoskvarnen för vardaglig kaff ebarverksamhet. De ursprungliga stora behållarna är mer lämpade för beredning av stora volymer satsbryggt kaffe och malning av hela kaffepaket. Det som kommer att övertyga även den sista kaffedrickaren som överväger ett köp är kvarnarnas färgglada utseende. "Låt oss sätta lite färg på världen av kaffemalning!" är mottot för denna utgåva och den vackra Mahlkönig EK43S Ultramarine Blue.

| Färg |
|
|---|---|
| Kvarndosering | Manual |
| Display | Nej |
| Kvarnfunktion | Inställning av grovlek |
| Behållarens kapacitet (g) | 800 |
| Material | Rostfritt stål, Plastik |
| Material av slipstenar | Stål |
| Kvarn lämplig för | Kaféer, Espressobar, Restaurang, Hotell, Konditorier |
| Spänning | 230V |
| Antal varv per minut | 1450 |
| Använda | Professionell |
| Strömförbrukning (W) | 890 |
| För förberedelse | Espresso, Filtrerat kaffe, Alternativa metoder för förberedelse |
| Sliphastighet | 19,0 - 21,0 g/s |
| Kaffe kvarn etikett | Kvalitet, Den bästa i världen |
| Formen på slipstenarna | Platt |
| Typ | Elektrisk |
| Slipstensstorlek (mm) | 98 mm |
| Höjd (cm) | 68 |
| Bredd (cm) | 23 |
| Djup (cm) | 41 |
| Färg |
|
|---|---|
| Kvarndosering | Manual |
| Display | Nej |
| Kvarnfunktion | Inställning av grovlek |
| Behållarens kapacitet (g) | 800 |
| Material | Rostfritt stål, Plastik |
| Material av slipstenar | Stål |
| Kvarn lämplig för | Kaféer, Espressobar, Restaurang, Hotell, Konditorier |
| Spänning | 230V |
| Antal varv per minut | 1450 |
| Använda | Professionell |
| Strömförbrukning (W) | 890 |
| För förberedelse | Espresso, Filtrerat kaffe, Alternativa metoder för förberedelse |
| Sliphastighet | 19,0 - 21,0 g/s |
| Kaffe kvarn etikett | Kvalitet, Den bästa i världen |
| Formen på slipstenarna | Platt |
| Typ | Elektrisk |
| Slipstensstorlek (mm) | 98 mm |
| Höjd (cm) | 68 |
| Bredd (cm) | 23 |
| Djup (cm) | 41 |

Det stora testet av slipkvaliteten hos elektriska slipmaskiner
Hur kan kvaliteten på malningen variera med elektriska kaffekvarnar? Ta till exempel reda på skillnaderna mellan de tyska Mahlkönig- och Graef-kvarnarna eller hur den populära Mignon-kvarnen klarar sig när det gäller kvalitet.

Hur man väljer en kvarn för ett café: för filterkaffe
Du kan servera filtrerat kaffe från en Hario-dripper för en person, en fransk press för två personer eller ha en automatisk dripper för satsbryggning. Hur som helst påverkas kaffets smak, oavsett vilken metod du väljer, avsevärt av kaffekvarnen. Så hur väljer man en?

Guide för att välja en Mahlkönig-kvarn
Mahlkönigs kvarnar är bland de allra bästa. Varför ska du skaffa en till ditt café och vilken modell ska du välja? Låt oss ta en titt.



























