IMS-korg B702TCH24E 16-18 g
IMS-korg B702TCH24E 16-18 g
Precisions portafilterkorg - IMS-sil med exagonal perforering för Ascaso, Nuova Simonelli, ECM, Victoria Arduino och andra kaffemaskiner med hävarm. Detta professionella espressofilter ökar extraktionsutbytet och minimerar i sin tur problem som orsakas av kaffekanalisering och kaffe som täpper till silen. Mer
184 kr exkl. MOMS (Momsavdrag)
DPD Pickup / PostNord ![]() |
8.8 € | 8.8 € |
|---|---|---|
DHL SV ![]() |
8 € | 8 € |
DPD ![]() |
13.6 € | 13.6 € |
DHL Express ![]() |
65 € | 65 € |
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Produktkod: K05279
Precisions portafilterkorg - IMS-sil med exagonal perforering för Ascaso, Nuova Simonelli, ECM, Victoria Arduino och andra kaffemaskiner med hävarm. Detta professionella espressofilter ökar extraktionsutbytet och minimerar i sin tur problem som orsakas av kaffekanalisering och kaffe som täpper till silen. Mer
Produktkod: K05279
IMS - Professionell sil för portafilter
- Mikrometriskt exakt perforering av korgens botten
- ✓ IMS filtermaterial av hög kvalitet
- ✓ kaffetillredning utan att silens hål täpps till
- ✓ maximalt utbyte av espresso
- ✓ löser problemet med att kaffet rinner ut

Varför byta ut espressokorgen?
Metallfiltret i portafiltern utsätts för hårda påfrestningar dag ut och dag in. Både när du gör espresso och när du rengör maskinens spakar. Risken för skador på grund av ovarsam hantering av portafilterfiltret eller sl itage minskar genom tillverkning av kvalitetsmaterial som med IMS korgar.
Eftersom silen har stor betydelse för extraktionsprocessen och kaffets smak är det IMS precisionskorg som ger dig möjlighet att göra den perfekta es presso du vill ha i din espressomaskin med hävarm. Inget överflödigt kaffe, ingen igensättning av filterhålen.

| Färg |
|
|---|---|
| Rekommenderad manipuleringsstorlek | 58 mm, 58.4 mm |
| Koppkapacitet | 16, 17, 18 |
| Kompatibelt märke | Ascaso, Bezzera, Bfc, Bianchi, Brasilia, D.I.D., ECM, Expobar, Faema, Fiorenzato, Grimac, Iberital, La, Quality, Rocket Espresso, Royal, SAB, Sanremo, VFA, Vibiemme, Wega |
| Material | Rostfritt stål |
| Perforerad yta | 49 mm |
| Antal doser | 2 |
| Antal hål | 715 |
| Utrymmet mellan hålen | 1.73 mm |
| Håldiameter | 0.3 mm |
| Form | Cylindrisk med specifik ändkrökning |
| Ytterdiameter | 70 mm |
| Inre diameter | 59 mm |
| Höjd (cm) | 2 |
| Bredd (cm) | 7 |
| Djup (cm) | 7 |
| Kaffemaskin kompatibilitet | Ascaso, Bezzera, Bfc, Bianchi, Brasilia, D.I.D. L'Orchestrale, ECM, Expobar, Faema, Fiorenzato, Grimac, Iberital, La Nuova Era, La Scala, Quality Espresso, Rocket Espresso, Royal First, SAB, Sanremo, VFA, Vibiemme, Wega |
| Färg |
|
|---|---|
| Rekommenderad manipuleringsstorlek | 58 mm, 58.4 mm |
| Koppkapacitet | 16, 17, 18 |
| Kompatibelt märke | Ascaso, Bezzera, Bfc, Bianchi, Brasilia, D.I.D., ECM, Expobar, Faema, Fiorenzato, Grimac, Iberital, La, Quality, Rocket Espresso, Royal, SAB, Sanremo, VFA, Vibiemme, Wega |
| Material | Rostfritt stål |
| Perforerad yta | 49 mm |
| Antal doser | 2 |
| Antal hål | 715 |
| Utrymmet mellan hålen | 1.73 mm |
| Håldiameter | 0.3 mm |
| Form | Cylindrisk med specifik ändkrökning |
| Ytterdiameter | 70 mm |
| Inre diameter | 59 mm |
| Höjd (cm) | 2 |
| Bredd (cm) | 7 |
| Djup (cm) | 7 |
| Kaffemaskin kompatibilitet | Ascaso, Bezzera, Bfc, Bianchi, Brasilia, D.I.D. L'Orchestrale, ECM, Expobar, Faema, Fiorenzato, Grimac, Iberital, La Nuova Era, La Scala, Quality Espresso, Rocket Espresso, Royal First, SAB, Sanremo, VFA, Vibiemme, Wega |

Kaffemaskin portafilterkopp - vilken ska man välja?
Hur väljer man en portafilterkorg och får bättre espressoextraktion? Godare kaffe från en spak kaffemaskin är vårt ämne idag. Vi kommer att se hur man kan förbättra dess extraktion genom att använda rätt portafilterkorgar.
































