Nuova Simonelli MDJ elektrisk kvarn röd
Nuova Simonelli MDJ elektrisk kvarn röd
Nuova Simonelli MDJ elektrisk professionell kvarn i rött är tyst, pålitlig och mycket kraftfull. Den är gjord för kaféer som behöver en snabb, robust och hållbar kvarn med enkel användning. Mer
15 304 kr exkl. MOMS (Momsavdrag)
| DPD | 15 € | 15 € |
|---|---|---|
| DHL SV | 8 € | 8 € |
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Produktkod: K06320
Nuova Simonelli MDJ elektrisk professionell kvarn i rött är tyst, pålitlig och mycket kraftfull. Den är gjord för kaféer som behöver en snabb, robust och hållbar kvarn med enkel användning. Mer
Produktkod: K06320
Professionell kvarn Nuova Simonelli MDJ
- ✓ elektrisk espressokvarn för medelstora och avancerade verksamheter
- ✓ programmerbar dosering av malning
- 75 mm slipstenar av stål
- ✓ anti-kross och antielektrostatiskt system
- ✓ Malningshastighet 2,5-3 g/s
- 2 ,8" digital pekskärm
- ✓ tystgående slipning
- ✓ mikrometrisk justering
- ✓ perfekt kompatibel med kaffemaskinerna Aurelia Wave och Appia Life

Nuova Simonelli MDJ espressokvarn för kaffebaren
Italienska Nuova Simonelli har "utbildat" tusentals världsberömda baristor i sina produkter för yrkesverksamma och traditionella kaffetekniker. Vad uppskattar proffsen mest med sin MDJ-kvarn? Först och främst är det tillförlitligheten, som är nästan synonymt med varumärket Nuova Simonelli. Användarvänlighet, snabbare kaffebryggning, tyst malning och omsorg om detaljerna.
Kvarnen maler med en vacker hastighet på 2,5-3 g/s. De breda 75 mm slipstenarna i rostfritt stål sitter perfekt i den robusta kroppen för att undvika felaktigheter i malningen. Omvänt är MDJ-kvarnen utmärkt för att bibehålla stabiliteten och konsistensen hos det malda kaffet. Ett inställningsvred bredvid kvarnbehållaren används för att bekvämt välja malningsgrad, och själva justeringen är mikrometrisk. Så baristan har de perfekta förutsättningarna för att skapa en utmärkt espresso.

MDJ Nuova Simonelli är kvarnen för proffs
Kvarnens solida stålkonstruktion garanterar dess hållbarhet. Dispenserröret i stål är avtagbart och lätt att rengöra. Tack vare anti-crush-systemet maler kvarnen alltid en jämn sats och förhindrar statisk elektricitet, vilket gör baristans arbete enklare och minskar mängden kvarvarande kaffe.
En konsekvent hög kvalitet och snabb malning innebär att baristan kan ägna sig mer åt andra aspekter av espressoberedningen. Kvarnen är också mycket lätt att rengöra och underhålla. Förutom erfarna proffs kan kvarnen också hjälpa nya baristor med sin enkla användning via den intuitiva pekskärmen.

| Färg |
|
|---|---|
| Kvarndosering | Konfigurerbar |
| Display | Beröring |
| Kvarnfunktion | Display, Inställning av grovlek, Timer - Stoppur |
| Behållarens kapacitet (g) | 1600 |
| Material | Metall, Plastik |
| Material av slipstenar | Stål |
| Kvarn lämplig för | Kontor, Kaféer, Espressobar, Restaurang, Hotell, Konditorier |
| Spänning | 230V |
| Antal varv per minut | 900 |
| Använda | Professionell |
| Strömförbrukning (W) | 575 |
| För förberedelse | Espresso |
| Sliphastighet | 2,5-3 g/s |
| Kaffe kvarn etikett | Iteliensk, Kvalitet, Premium, Tyst gång |
| Formen på slipstenarna | Platt |
| Typ | Elektrisk |
| Slipstensstorlek (mm) | 75 mm |
| Höjd (cm) | 61 |
| Bredd (cm) | 22 |
| Djup (cm) | 29 |
| Färg |
|
|---|---|
| Kvarndosering | Konfigurerbar |
| Display | Beröring |
| Kvarnfunktion | Display, Inställning av grovlek, Timer - Stoppur |
| Behållarens kapacitet (g) | 1600 |
| Material | Metall, Plastik |
| Material av slipstenar | Stål |
| Kvarn lämplig för | Kontor, Kaféer, Espressobar, Restaurang, Hotell, Konditorier |
| Spänning | 230V |
| Antal varv per minut | 900 |
| Använda | Professionell |
| Strömförbrukning (W) | 575 |
| För förberedelse | Espresso |
| Sliphastighet | 2,5-3 g/s |
| Kaffe kvarn etikett | Iteliensk, Kvalitet, Premium, Tyst gång |
| Formen på slipstenarna | Platt |
| Typ | Elektrisk |
| Slipstensstorlek (mm) | 75 mm |
| Höjd (cm) | 61 |
| Bredd (cm) | 22 |
| Djup (cm) | 29 |































