Victoria Arduino Mythos MY85
Victoria Arduino Mythos MY85
Kaffekvarnen för proffs, Victoria Arduino Mythos i MY85-version. Definierar perfektion inom malning av espressokaffe. Där det finns baristor för vilka deras arbete är en passion, finns det också den professionella kaffekvarnen Mythos. Mer
34 468 kr exkl. MOMS (Momsavdrag)
Geis Pallet transport SI ![]() |
130.6 € | 130.6 € |
|---|
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Produktkod: K01761
Kaffekvarnen för proffs, Victoria Arduino Mythos i MY85-version. Definierar perfektion inom malning av espressokaffe. Där det finns baristor för vilka deras arbete är en passion, finns det också den professionella kaffekvarnen Mythos. Mer
Produktkod: K01761
Fördelar med Mythos MY85 kaffekvarn
- ✓ Espressokvarnen för stora företag
- ✓ Platta 85 mm slipstenar i titan
- ✓ DDD - avståndssensor för riktiga stenar
- ✓ Malningshastighet ca 4,5 g/s
- ✓ digital pekskärm
- ✓ upp till 3 slipprogram
- ✓ mikrometrisk justering av grovlek
- ✓ unik Clima Pro-funktion
- ✓ dubbel kylning av kvarnen
- ✓ omedelbar åtkomst till malningskammaren
- ✓ Vertikal stenplacering med minimal retention
- ✓ tillgänglig i den gravimetriska versionen MYG85

Mythos MY85 är symbolen för perfekt kaffemalning
Är kaffetillredning mer en passion än en syssla för dig och dina baristor? Mythos kommer att bota din besatthet av perfekt malning. För han är lika förälskad i kvalitetskaffe som du är, och han är besatt av att mala perfekt.
Mythos är kvarnen för mästare, baristamästare och kaféer som vill ha absolut kontroll över kaffetillredningen och högsta kvalitet. Nya Mythos har skapats för ännu högre produktivitet, stabilitet, användarvänlighet och upprepad malningsprecision.

Mer kontroll över malning, temperatur och retention med Mythos MY85 kvarn
På den nya displayen visas kvarnens funktioner tydligt och du kan enkelt ställa in dem med en fingertryckning, enligt dina egna behov. Och vad kan du kontrollera och justera? Utbudet av funktioner inkluderar naturligtvis kaffedosering genom att ställa in malningstiden. Men även Mythos-kvarnens unika egenskaper, som elektronisk styrning av avståndet mellan mal stenarna och temperaturjustering för specifika kaff esorter.
Fördelen med direkt åtkomst till malningskammaren finns också kvar i de nya Mythos-kvarnmodellerna. Den förbättrade kaffeautomaten har dock reducerat kvarhållningen till ett minimum för praktiskt taget noll kaffeförlust efter malning. Den aktuella och ännu mer sympatiska kvarndesignen inkluderar också dubbel kyl ning. Med Clima Pro-funktionen kan du skräddarsy malningsförhållandena specifikt för varje kaffe som du häller i kvarnen. Med Mythos kommer du att gå långt utöver tidigare standarder för espressomalning.

| Färg |
|
|---|---|
| Kvarndosering | Konfigurerbar |
| Display | Ja |
| Kvarnfunktion | Display, Inställning av grovlek, Timer - Stoppur |
| Behållarens kapacitet (g) | 1500 |
| Material | Rostfritt stål, Plastik |
| Kvarn lämplig för | Kaféer, Espressobar, Restaurang, Hotell, Konditorier |
| Spänning | 230V |
| Använda | Professionell |
| Strömförbrukning (W) | 650 |
| För förberedelse | Espresso |
| Kaffe kvarn etikett | Iteliensk, Kvalitet, Den bästa i världen, Tyst gång |
| Formen på slipstenarna | Platt |
| Typ | Elektrisk |
| Slipstensstorlek (mm) | 85 mm |
| Höjd (cm) | 48 |
| Bredd (cm) | 20 |
| Djup (cm) | 40 |
| Färg |
|
|---|---|
| Kvarndosering | Konfigurerbar |
| Display | Ja |
| Kvarnfunktion | Display, Inställning av grovlek, Timer - Stoppur |
| Behållarens kapacitet (g) | 1500 |
| Material | Rostfritt stål, Plastik |
| Kvarn lämplig för | Kaféer, Espressobar, Restaurang, Hotell, Konditorier |
| Spänning | 230V |
| Använda | Professionell |
| Strömförbrukning (W) | 650 |
| För förberedelse | Espresso |
| Kaffe kvarn etikett | Iteliensk, Kvalitet, Den bästa i världen, Tyst gång |
| Formen på slipstenarna | Platt |
| Typ | Elektrisk |
| Slipstensstorlek (mm) | 85 mm |
| Höjd (cm) | 48 |
| Bredd (cm) | 20 |
| Djup (cm) | 40 |

Det stora testet av slipkvaliteten hos elektriska slipmaskiner
Hur kan kvaliteten på malningen variera med elektriska kaffekvarnar? Ta till exempel reda på skillnaderna mellan de tyska Mahlkönig- och Graef-kvarnarna eller hur den populära Mignon-kvarnen klarar sig när det gäller kvalitet.



























