Eureka Mignon Turbo BL Black
Eureka Mignon Turbo BL Black
Den tidspressade espressoälskaren kommer inte att vänta på den långsamma malningen. Han kommer att köpa den svarta Eureka Mignon Turbo-kvarnen, som har stegrats till 2x snabbare malning sedan grundversionen. Mer
6 380 kr exkl. MOMS (Momsavdrag)
| DPD | 15 € | 15 € |
|---|---|---|
| DHL SV | 8 € | 8 € |
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Produktkod: K02604 EAN: 8056600013409
Den tidspressade espressoälskaren kommer inte att vänta på den långsamma malningen. Han kommer att köpa den svarta Eureka Mignon Turbo-kvarnen, som har stegrats till 2x snabbare malning sedan grundversionen. Mer
Produktkod: K02604 EAN: 8056600013409
Kvarn Eureka Mignon Turbo svart
- Motor inställd på 1650 rpm
- ✓ plana 65 mm slipstenar av stål
- ✓ slipar ca 2 g/s
- ✓ mikrometrisk justering av slipning
- ACE skyddssystem
- ✓ pekskärmsdisplay
- ✓ tyst malning för espresso, espresso och mocka

Nymalet kaffe innan du säger Eureka Mignon Turbo Svart
Om de drack espresso i Fast and the Furious-filmerna skulle de definitivt ha den här svarta kvarnen bredvid sin kaffebryggare. Kanske bara för namnet. Men det är en bra förutsägelse av vad som kommer att hända när du sätter på kvarnen. Det fantastiska samarbetet mellan höghastighetsmotorn och de riktigt stora malstenarna för en hemmakvarn innebär en riktig turbomalning.
De 65 mm stora stålstenarna är en tradition i professionella kaffebarskvarnar. Och se där, mästarna på området - ingenjörerna på den traditionella italienska kaffekvarnsfabriken Eureka, har lyckats skapa en liten prisvärd hemmakvarn med professionella slipstenar inuti.

Den svarta Eureka-hemkvarnen i Mignon-utgåvan
Den världsberömda kaffekvarnstillverkaren Eureka skickar ut en innovativ kollektion av de mest avancerade hemmakvarnarna på marknaden. Den kvadratiska designen har fördelen att den är omisskännlig och dessutom rymmer mycket på de få kubikcentimetrarna.
Resultatet är denna modell, Eureka Mignon Turbo. Den finns också i vitt, grått eller Ferrari-rött. Förutom färgpaletten, som en riktig Mignon-kvarn, har den funktioner: steglös mikrometerjustering, "High Speed"-underhåll och ACE-systemet mot kaffesplitsning på grund av statisk elektricitet.

| Färg |
|
|---|---|
| Kvarndosering | Konfigurerbar |
| Display | Ja |
| Kvarnfunktion | Display, Inställning av grovlek, Timer - Stoppur |
| Behållarens kapacitet (g) | 300 |
| Material | Rostfritt stål, Plastik |
| Material av slipstenar | Stål |
| Kvarn lämplig för | Kontor, Hushåll |
| Spänning | 230V |
| Antal varv per minut | 1650 |
| Använda | Hem |
| Strömförbrukning (W) | 320 |
| För förberedelse | Espresso |
| Sliphastighet | 1,8 - 2,3 g/s |
| Kaffe kvarn etikett | Iteliensk, Standard |
| Formen på slipstenarna | Platt |
| Typ | Elektrisk |
| Slipstensstorlek (mm) | 65 mm |
| Höjd (cm) | 38 |
| Bredd (cm) | 12 |
| Djup (cm) | 18 |
| Färg |
|
|---|---|
| Kvarndosering | Konfigurerbar |
| Display | Ja |
| Kvarnfunktion | Display, Inställning av grovlek, Timer - Stoppur |
| Behållarens kapacitet (g) | 300 |
| Material | Rostfritt stål, Plastik |
| Material av slipstenar | Stål |
| Kvarn lämplig för | Kontor, Hushåll |
| Spänning | 230V |
| Antal varv per minut | 1650 |
| Använda | Hem |
| Strömförbrukning (W) | 320 |
| För förberedelse | Espresso |
| Sliphastighet | 1,8 - 2,3 g/s |
| Kaffe kvarn etikett | Iteliensk, Standard |
| Formen på slipstenarna | Platt |
| Typ | Elektrisk |
| Slipstensstorlek (mm) | 65 mm |
| Höjd (cm) | 38 |
| Bredd (cm) | 12 |
| Djup (cm) | 18 |

Det stora testet av slipkvaliteten hos elektriska slipmaskiner
Hur kan kvaliteten på malningen variera med elektriska kaffekvarnar? Ta till exempel reda på skillnaderna mellan de tyska Mahlkönig- och Graef-kvarnarna eller hur den populära Mignon-kvarnen klarar sig när det gäller kvalitet.

Eureka: 100 år av tillverkning av kaffekvarnar, nu har de lagt till kaffemaskiner.
De är traditionella kaffekvarnstillverkare. De italienska mästarna i sitt hantverk kompletterar nu sin produktportfölj. Eureka presenterar för världen sina nya kaffemaskiner som är en fröjd att skåda. Så, låt oss ta en titt på dem.

Enkeldosmetoden och rätt val av kaffekvarnar
Enkeldosering är en teknik som blir alltmer populär, främst bland personer i hushållen. Metoden går ut på att lämna behållaren tom och väga varje dos korn. Efter malning kan du använda det direkt för att göra kaffe.

Jämförelse av Eureka Mignon-kvarnar
Perfetto, Specialita, Manuale,... Vilken är den rätta kvarnen för dig? För att göra ditt val enklare har jag tagit fram denna översikt för att svara på vilken kvarn du bör skaffa.

De bästa kvarnarna 2020
I en tidigare artikel gick vi igenom de bästa kaffemaskinerna för 2020, men även den bästa espressomaskinen skulle inte göra bra espresso om det inte fanns en kvalitetskvarn. Eftersom välmalet kaffe är nyckeln till perfekt extraktion, så tillsammans med kaffemaskinen är en bra kvarn grunden för alla kaféer. Så vilka är de bästa kvarnarna för 2020?


























