Eureka Mignon Specialita 15BL sort
Eureka Mignon Specialita 15BL sort
Vores bestseller blandt møllerne i denne udgave - Eureka Mignon Specialita. Denne gang i sort. For at give den en særlig plads i dit hjem har den fået større kværnsten, et udvalg af formalingsgrader fra French Press til espresso og et touchscreen-display. Mere
444,32 € ekskl. moms (Momsfradrag)
| DPD | 11 € | 11 € |
|---|---|---|
| DPD | 16 € | 16 € |
| Bring | 8 € | 8 € |
Betaling: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Produktkode: K01634 EAN: 8056746348502
Vores bestseller blandt møllerne i denne udgave - Eureka Mignon Specialita. Denne gang i sort. For at give den en særlig plads i dit hjem har den fået større kværnsten, et udvalg af formalingsgrader fra French Press til espresso og et touchscreen-display. Mere
Produktkode: K01634 EAN: 8056746348502
Eureka Mignon Speciality - sort kværn til hjemmet
- Motor indstillet til 1350 o/min
- flade 55 mm kværnsten i stål
- Kværner ca. 1,5 g/s til espresso og 2 g/s til filter
- Mikrometrisk justering af kværn
- ACE-beskyttelsessystem
- ✓ touch screen-display på kværnen
- ✓ lydløs formaling til espresso, espresso og alle alternative metoder

Sort universal kaffekværn til hjemmet
Eurekas Mignon i Speciality-versionen forbedrer basismodellernes evner, især i sin alsidighed. Det betyder, at dens grovhedsskala omfatter indstillinger til både filterkaffe og espresso.
Det mest tiltalende ved denne kværn er helt klart touchscreen-displayet, som gør det nemt at blive venner med kværnen. Det gør det til en fornøjelse at male kaffe. Og det er også på grund af de superskarpe kværnsten i hærdet stål, som på denne model allerede når op på 55 mm i diameter.

Eureka Mignon hjemmekværn
Den verdenskendte kaffekværnproducent Eureka bringer en innovativ kollektion af de mest kantede hjemmekværne på markedet. Det firkantede design har den fordel, at det er beskedent og samtidig passer meget ind i de få kubikcentimeter.
Det er, hvad denne model, Eureka Mignon Speciality, er. Den fås også i hvid, grå, blå, Ferrari-rød og 14 andre farver! Ud over farvepaletten har den, som en rigtig Mignon-kværn, funktioner som trinløs mikrometerjustering, "High Speed"-vedligeholdelse og ACE-systemet, der forhindrer kaffen i at klumpe sammen på grund af statisk elektricitet.

| Farve |
|
|---|---|
| Kværn dosering | Kan konfigureres |
| Display | Ja |
| Kværn funktion | Displej, indstilling af grovhed, cronometru |
| Beholderkapacitet (g) | 300 |
| Materiale | Rustfrit stål, plastik |
| Materiale af slibesten | Stål |
| Kværn velegnet til | kontor, husstand |
| Spænding | 230V |
| antal omdrejninger pr. minut | 1350 |
| Bruge | Hjem |
| strømforbrug (W) | 310 |
| Til forberedelse | Espresso |
| Slibehastighed | 1,2 - 1,8 g/s |
| Kaffekværn etiket | Italian, Standard |
| Formen på slibestenene | Ploché |
| Type | Elektrisk |
| Slibesten størrelse (mm) | 55 mm |
| Højde (cm) | 35 |
| Bredde (cm) | 12 |
| Dybde (cm) | 18 |
| Farve |
|
|---|---|
| Kværn dosering | Kan konfigureres |
| Display | Ja |
| Kværn funktion | Displej, indstilling af grovhed, cronometru |
| Beholderkapacitet (g) | 300 |
| Materiale | Rustfrit stål, plastik |
| Materiale af slibesten | Stål |
| Kværn velegnet til | kontor, husstand |
| Spænding | 230V |
| antal omdrejninger pr. minut | 1350 |
| Bruge | Hjem |
| strømforbrug (W) | 310 |
| Til forberedelse | Espresso |
| Slibehastighed | 1,2 - 1,8 g/s |
| Kaffekværn etiket | Italian, Standard |
| Formen på slibestenene | Ploché |
| Type | Elektrisk |
| Slibesten størrelse (mm) | 55 mm |
| Højde (cm) | 35 |
| Bredde (cm) | 12 |
| Dybde (cm) | 18 |

Wilfa Svart vs. Baratza Encore
Tilbereder du en masse filterkaffe hver dag, og er håndkværnen simpelthen ikke nok? Så er det på tide med en elektrisk kværn, men hvilken skal man vælge? Jeg har taget mig tid til at sammenligne to populære eklektiske hjemmekværne, Wilfa Svart CGWS-130B og Baratza Encore. Hvilken vil være det bedste køb? Lad os tage et kig.

Sammenligning af Eureka Mignon-kværne
Perfetto, Specialita, Manuale,... Hvilken kværn er den rigtige for dig? For at gøre dit valg lettere har jeg udarbejdet denne oversigt, som giver dig svar på, hvilken kværn du skal have.

Eureka: 100 år med kaffekværne, nu har de tilføjet kaffemaskiner.
De er traditionelle producenter af kaffekværne. De italienske mestre i deres håndværk fuldender nu deres produktportefølje. Eureka præsenterer verden for sine nye kaffemaskiner, som er en fryd for øjet. Så lad os tage et kig på dem.

Den store test af elektriske kværnes slibekvalitet
Hvordan kan kvaliteten af formalingen variere med elektriske kaffekværne? Find for eksempel ud af forskellene mellem de tyske Mahlkönig- og Graef-kværne, eller hvordan den populære Mignon-kværn klarer sig med hensyn til kvalitet.





























