Victoria Arduino Mythos MYONE
Victoria Arduino Mythos MYONE
Kaffekvarnen för proffs, Victoria Arduino Mythos i MYONE-version. Definierar perfektion inom malning av espressokaffe. Där det finns baristor för vilka deras arbete är en passion, finns det också den professionella kaffekvarnen Mythos. Mer
28 609,60 kr exkl. MOMS (Momsavdrag)
Geis Pallet transport SI ![]() |
130.6 € | 130.6 € |
|---|
Betalning: Kort, Google Pay, Apple Pay, PayPal
Produktkod: K05113
Kaffekvarnen för proffs, Victoria Arduino Mythos i MYONE-version. Definierar perfektion inom malning av espressokaffe. Där det finns baristor för vilka deras arbete är en passion, finns det också den professionella kaffekvarnen Mythos. Mer
Produktkod: K05113
Fördelar med Mythos MYONE kaffekvarn
- ✓ espressokvarn för medelstora företag
- ✓ Platta 75 mm slipstenar i titan
- ✓ Malningshastighet ca 2,7 g/s
- ✓ tydligare TFT-display
- ✓ upp till 3 slipprogram
- ✓ mikrometrisk justering av grovlek
- ✓ unik Clima Pro-funktion
- ✓ dubbel kylning av kvarnen
- ✓ omedelbar åtkomst till malningskammaren
- ✓ Vertikal stenplacering med minimal retention

Mythos MYONE står för perfekt kaffemalning
Är kaffebryggning mer av en passion än en syssla för dig och dina baristor? Mythos kommer att bota din besatthet av perfekt malning. Han är lika förälskad i kvalitetskaffe som du är, och hans besatthet är malning av högsta kvalitet.
Mythos är kvarnen för mästare, baristamästare (4 av mästarna har till och med varit direkt involverade i utvecklingen av kvarnen) och kaféer som vill ha absolut kontroll över kaffetillredningen och högsta möjliga kvalitet. Den nya Mythos har skapats för ännu högre produktivitet, stabilitet, användarvänlighet och upprepad malningsprecision.

Mer kontroll över malning, temperatur och retention i Mythos MYONE-kvarnen
Den optimerade TFT-displayen på kvarnen visar tydligt nödvändig information. Ställ in allt bekvämt med två touchknappar eller 3 klassiska programmeringsknappar. Och vad kan du kontrollera och justera? Utbudet av funktioner inkluderar naturligtvis kaffedosering genom att ställa in malningstiden. Men också Mythos-kvarnens unika egenskaper som temperaturjustering för ett specifikt kaffe.
Fördelen med direkt åtkomst till malningskammaren kvarstår även i denna nya modell av Mythos kvarn. Men den förbättrade kaffedispensern har reducerat kvarhållningen till ett minimum för nästan noll kaffeförlust efter malning. Den aktuella, och ännu mer sympatiska, kvarndesignen inkluderar också dubbel kyl ning. Med Clima Pro-funktionen kan du skräddarsy malningsförhållandena specifikt för varje kaffe som du häller i kvarnen. Med Mythos kommer du att gå långt utöver tidigare standarder för espressomalning.

| Färg |
|
|---|---|
| Kvarndosering | Konfigurerbar |
| Display | Ja |
| Kvarnfunktion | Display, Inställning av grovlek, Timer - Stoppur |
| Behållarens kapacitet (g) | 1200 |
| Material | Rostfritt stål, Plastik |
| Kvarn lämplig för | Kontor, Kaféer, Espressobar, Restaurang, Hotell, Konditorier |
| Spänning | 230V |
| Använda | Professionell |
| Strömförbrukning (W) | 800 |
| För förberedelse | Espresso |
| Kaffe kvarn etikett | Iteliensk, Kvalitet, Premium, Tyst gång |
| Formen på slipstenarna | Platt |
| Typ | Elektrisk |
| Slipstensstorlek (mm) | 75 mm |
| Höjd (cm) | 51 |
| Bredd (cm) | 19 |
| Djup (cm) | 40 |
| Färg |
|
|---|---|
| Kvarndosering | Konfigurerbar |
| Display | Ja |
| Kvarnfunktion | Display, Inställning av grovlek, Timer - Stoppur |
| Behållarens kapacitet (g) | 1200 |
| Material | Rostfritt stål, Plastik |
| Kvarn lämplig för | Kontor, Kaféer, Espressobar, Restaurang, Hotell, Konditorier |
| Spänning | 230V |
| Använda | Professionell |
| Strömförbrukning (W) | 800 |
| För förberedelse | Espresso |
| Kaffe kvarn etikett | Iteliensk, Kvalitet, Premium, Tyst gång |
| Formen på slipstenarna | Platt |
| Typ | Elektrisk |
| Slipstensstorlek (mm) | 75 mm |
| Höjd (cm) | 51 |
| Bredd (cm) | 19 |
| Djup (cm) | 40 |

Det stora testet av slipkvaliteten hos elektriska slipmaskiner
Hur kan kvaliteten på malningen variera med elektriska kaffekvarnar? Ta till exempel reda på skillnaderna mellan de tyska Mahlkönig- och Graef-kvarnarna eller hur den populära Mignon-kvarnen klarar sig när det gäller kvalitet.
































